Skip to content

215 Monmouth RdOakhurst, NJ 07755

Built 2005
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 23, 2001

Property Information

Block22
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description1SF2G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,600
31%
Improvement Value:$471,600
69%
Total Assessment$679,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,144-3.5%
2024$9,477-17.5%
2023$11,483-1.3%
2022$11,635+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 8020, Page 7309Recorded5/5/2001

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4694, Page 558