Skip to content

3 Slocum PlOakhurst, NJ 07755

Built 1931

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block26
Lot70
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$707,300
75%
Improvement Value:$241,000
25%
Total Assessment$948,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,442-6.0%
2024$12,177+30.1%
2023$9,359-0.5%
2022$9,403+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 9384, Page 3951Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 8985, Page 9591Recorded12/14/2012

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 8057, Page 6993Recorded10/19/2001

Property Sale

Sale
$145,750

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 8020, Page 4652Recorded5/4/2001

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5212, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1931