Skip to content

700 Auth AveOakhurst, NJ 07755

Built 1973

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block33
Lot78
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
63%
Improvement Value:$273,500
37%
Total Assessment$739,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,872-6.2%
2024$10,524+13.5%
2023$9,273-0.2%
2022$9,292+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

Sq Ft2,218DeedBook 9033, Page 6355NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/29/2013

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973