Skip to content

1703 Waverly StOakhurst, NJ 07755

Built 1984

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block33
Lot93
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$530,200
61%
Improvement Value:$344,200
39%
Total Assessment$874,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,402-2.8%
2024$11,727+14.2%
2023$10,271-4.1%
2022$10,714+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984