Skip to content

43 Rawson CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block34.03
Lot9
QualifierC1401
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,300
63%
Improvement Value:$213,900
37%
Total Assessment$578,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+9.5%
2024$6,943+3.0%
2023$6,744-0.2%
2022$6,755+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 9312, Page 7692Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 9089, Page 7429Recorded11/20/2014

Property Sale

Sale
$156,900

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 5489, Page 535Recorded3/28/1996

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5309, Page 991

Property Sale

Sale
$177,952
DeedBook 4951, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1988