Skip to content

19 Mahoras DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1969

Last Sale Price
$465,100
Last Sale Date
Jun 16, 2015

Property Information

Block39
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,500
55%
Improvement Value:$361,600
45%
Total Assessment$806,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,253-1.9%
2024$10,457-2.9%
2023$10,770-0.3%
2022$10,801+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$465,100

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 9124, Page 392Recorded7/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1969