Skip to content

2804 Logan RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1974

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Jun 13, 1994

Property Information

Block40
Lot102
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$777,200
65%
Improvement Value:$417,600
35%
Total Assessment$1,194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,899-5.7%
2024$14,741+39.6%
2023$10,562-3.2%
2022$10,909-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 5323, Page 439

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4607, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1974