Skip to content

33 Dwight DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Sep 22, 2015

Property Information

Block40
Lot127
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$790,500
71%
Improvement Value:$315,900
29%
Total Assessment$1,106,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,376+7.6%
2024$13,357+36.7%
2023$9,774-4.1%
2022$10,196+13.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft2,457DeedBook 9136, Page 6039Recorded10/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963