Skip to content

19 Dwight DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1961

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block40
Lot134
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,199
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$790,500
71%
Improvement Value:$315,600
29%
Total Assessment$1,106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,614+7.4%
2024$13,605+33.5%
2023$10,192-0.8%
2022$10,274+28.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,199DeedBook 9345, Page 6639Recorded4/30/2019

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 8523, Page 2777Recorded12/9/2005

Property Built

Built

Year Built: 1961