Skip to content

506 Crosby AveDeal, NJ 07723

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2006

Property Information

Block40
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,030
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,138,400
85%
Improvement Value:$207,400
15%
Total Assessment$1,345,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,988-6.3%
2024$19,200+74.3%
2023$11,018-0.7%
2022$11,090+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963