Skip to content

403 Lake AveOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Feb 28, 2008

Property Information

Block5
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,067
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,500
67%
Improvement Value:$265,900
33%
Total Assessment$817,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,086-24.5%
2024$14,692+53.1%
2023$9,597-0.3%
2022$9,628+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft2,067DeedBook 8706, Page 5858Recorded3/5/2008

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 5897, Page 659Recorded1/18/2000

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4864, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1961