Skip to content

18 Phoenix PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 1958

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Jun 29, 2012

Property Information

Block32
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,059
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,500
63%
Improvement Value:$250,900
37%
Total Assessment$678,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,457-12.2%
2024$10,776+11.4%
2023$9,676-2.1%
2022$9,883+10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500

From:

To:

Sq Ft2,059DeedBook 8959, Page 3461Recorded7/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1958