Skip to content

30 Irving PlRed Bank, NJ 07701

Built 1890

Last Sale Price
$1,321,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block102
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,474
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$537,500
44%
Improvement Value:$694,300
56%
Total Assessment$1,231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,045+28.1%
2024$16,423+3.7%
2023$15,838+4.3%
2022$15,186+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,321,000

From:

To:

Sq Ft2,474DeedBook 9657, Page 3024Recorded8/24/2023

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,217DeedBook 8869, Page 1327Recorded12/22/2010

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 8629, Page 9179NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/13/2007

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 8033, Page 499NU CodeFamily (1)Recorded7/5/2001

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 5422, Page 12Recorded7/5/1995

Property Built

Built

Year Built: 1890