Skip to content

119 Hudson AveRed Bank, NJ 07701

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block106
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionS2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$442,000
60%
Improvement Value:$298,600
40%
Total Assessment$740,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,891+2.8%
2024$11,562+7.4%
2023$10,767+2.8%
2022$10,478+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft2,456DeedBook 9744, Page 8368Recorded7/1/2025

Property Sale

Sale
$606,000

From:

To:

Sq Ft1,925DeedBook 9633, Page 5399Recorded2/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1922