Skip to content

199 Broad St

Red Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block105
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionSMALLWOOD WEALT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,676
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,500
48%
Improvement Value:$525,700
52%
Total Assessment$1,009,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,838-7.5%
2024$19,290-2.4%
2023$19,764-1.1%
2022$19,980+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,676DeedBook 9046, Page 2153NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1907