Skip to content

171 Hudson AveRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block106
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,400
60%
Improvement Value:$284,700
40%
Total Assessment$718,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,649+0.1%
2024$11,640+7.3%
2023$10,845+2.8%
2022$10,553+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930