Skip to content

196-198 Bergen Pl

Red Bank, NJ 07701

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block101
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,963
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,200
41%
Improvement Value:$489,200
59%
Total Assessment$832,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,036+5.5%
2024$14,250+0.5%
2023$14,178+4.2%
2022$13,609+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft1,963DeedBook 9771, Page 1450Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$459,500

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 8277, Page 7616Recorded9/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1922