Skip to content

187 Hudson AveRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 24, 1992

Property Information

Block106
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,173
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,500
57%
Improvement Value:$326,200
43%
Total Assessment$763,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,481-1.2%
2024$12,632+6.6%
2023$11,854+3.1%
2022$11,496+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5179, Page 308

Property Sale

Sale
$188,250
DeedBook 4838, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1910