Skip to content

96 E Bergen PlRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$1,026,500
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block106
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
45%
Improvement Value:$530,500
55%
Total Assessment$959,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,024+0.3%
2024$15,976+8.0%
2023$14,798+4.1%
2022$14,209+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,026,500

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9686, Page 4941Recorded5/1/2024

Property Sale

Sale
$923,500

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9615, Page 8990Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$943,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9600, Page 4168Recorded6/15/2022

Property Sale

Sale
$425,900

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 8529, Page 6068Recorded12/30/2005

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 5993, Page 921Recorded11/27/2000

Property Sale

Sale
$211,500

From:

To:

DeedBook 5743, Page 97Recorded8/25/1998

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5364, Page 616

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5144, Page 641

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 4874, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1940