Skip to content

123 Hudson AveRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$478,500
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block106
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,000
64%
Improvement Value:$249,800
36%
Total Assessment$691,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,181-2.3%
2024$11,441+7.5%
2023$10,639+2.5%
2022$10,379+7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$478,500

From:

To:

Sq Ft1,459DeedBook 9383, Page 4083Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 8973, Page 4054Recorded10/1/2012

Property Built

Built

Year Built: 1930