Skip to content

196 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 2008

Last Sale Price
$894,500
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block108
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,897
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
34%
Improvement Value:$836,800
66%
Total Assessment$1,265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,761+4.4%
2024$20,843+1.2%
2023$20,596+4.3%
2022$19,755+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$894,500

From:

To:

Sq Ft3,897DeedBook 9227, Page 5489Recorded5/17/2017

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft2,614DeedBook 8991, Page 6680Recorded1/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4985, Page 451