Skip to content

42 Chestnut St.Red Bank, NJ 07701

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block62
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,500
58%
Improvement Value:$252,700
42%
Total Assessment$596,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,776+0.2%
2024$9,759-0.6%
2023$9,818+5.4%
2022$9,313+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft1,898DeedBook 9763, Page 4396Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 9653, Page 7672NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1901