Skip to content

3 Brown PlRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block112
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,100
66%
Improvement Value:$183,700
34%
Total Assessment$537,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489-0.1%
2024$8,494+9.7%
2023$7,740+2.3%
2022$7,563+4.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9691, Page 3416Recorded6/10/2024

Property Sale

Sale
$272,300

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 9079, Page 3086Recorded9/2/2014

Property Sale

Sale
$241,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 8145, Page 8788Recorded9/18/2002

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

DeedBook 5556, Page 807Recorded12/12/1996

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5047, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1920