Skip to content

50-52 E Bergen PlRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block112
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class27
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,200
62%
Improvement Value:$269,600
38%
Total Assessment$701,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,355-0.6%
2024$11,420+7.5%
2023$10,619+2.7%
2022$10,342+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

DeedBook 5969, Page 173Recorded9/1/2000

Property Built

Built

Year Built: 1925