Skip to content

42 Mc Laren StRed Bank, NJ 07701

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block52
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,000
63%
Improvement Value:$242,800
37%
Total Assessment$658,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,128+6.0%
2024$10,503+6.1%
2023$9,899+2.5%
2022$9,661+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 5677, Page 693Recorded12/31/1997

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4972, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1928