Skip to content

139 E Bergen PlRed Bank, NJ 07701

Built 1926

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block115
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,300
51%
Improvement Value:$403,700
49%
Total Assessment$822,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,399+7.6%
2024$12,450+0.7%
2023$12,368+4.1%
2022$11,880+4.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 9277, Page 2198Recorded3/7/2018

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 8753, Page 267Recorded1/15/2009

Property Sale

Sale
$522,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 8573, Page 6259Recorded6/23/2006

Property Sale

Sale
$350,500

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 8107, Page 8941Recorded5/21/2002

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 5824, Page 45Recorded5/20/1999

Property Built

Built

Year Built: 1926