Skip to content

162 Branch AveRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 2, 2016

Property Information

Block111
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,900
47%
Improvement Value:$445,000
53%
Total Assessment$840,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,018+0.5%
2024$13,954+4.9%
2023$13,306+7.2%
2022$12,416+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,866DeedBook 9203, Page 9192Recorded12/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925