Skip to content

153 Branch AveRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 21, 2023

Property Information

Block113
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,500
71%
Improvement Value:$154,900
29%
Total Assessment$527,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,995+16.8%
2024$7,703+5.4%
2023$7,308+1.9%
2022$7,175+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9672, Page 5909Recorded12/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1924