Skip to content

51 Leonard St

Red Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block69
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
34%
Improvement Value:$301,000
66%
Total Assessment$456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,723+45.1%
2024$6,012+15.4%
2023$5,208+2.8%
2022$5,064+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 9651, Page 5801Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$302,575

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 9508, Page 7297NU CodeTitle correction (4)Recorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

DeedBook 5802, Page 661Recorded3/8/1999

Property Built

Built

Year Built: 1920