Skip to content

25 St Nicholas PlRed Bank, NJ 07701

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 1999

Property Information

Block113
Lot38
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,600
67%
Improvement Value:$191,000
33%
Total Assessment$577,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,823+16.3%
2024$8,443+5.0%
2023$8,038+2.3%
2022$7,857+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950