Skip to content

74 Madison AveRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 6, 1997

Property Information

Block114
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage824
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,500
75%
Improvement Value:$132,800
25%
Total Assessment$535,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,067+18.6%
2024$7,648+6.1%
2023$7,205+1.4%
2022$7,107+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 5638, Page 893Recorded8/19/1997

Property Built

Built

Year Built: 1924