Skip to content

90 Pinckney RdRed Bank, NJ 07701

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block114
Lot46
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,946
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,900
58%
Improvement Value:$296,900
42%
Total Assessment$710,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,688+29.2%
2024$9,823+4.4%
2023$9,409+2.7%
2022$9,163+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 8866, Page 21NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/7/2010

Property Built

Built

Year Built: 1917