Skip to content

19 St Nicholas PlRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 1991

Property Information

Block113
Lot37
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
52%
Improvement Value:$376,400
48%
Total Assessment$778,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,476+12.2%
2024$12,013+3.0%
2023$11,659+3.8%
2022$11,233+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,500
DeedBook 4836, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1924