Skip to content

26 Garfield PlRed Bank, NJ 07701

Built 1960

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Jul 19, 2011

Property Information

Block116
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,567
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
69%
Improvement Value:$208,900
31%
Total Assessment$673,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,627+15.1%
2024$10,098+5.0%
2023$9,617+2.0%
2022$9,429+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft1,567DeedBook 8906, Page 5172Recorded9/8/2011

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,567DeedBook 8813, Page 32NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/28/2009

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 5369, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1960