Skip to content

14 Grant PlRed Bank, NJ 07701

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 1988

Property Information

Block116
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
DescriptionC1 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,449
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,700
61%
Improvement Value:$262,500
39%
Total Assessment$678,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668+15.0%
2024$10,144+4.2%
2023$9,733+2.8%
2022$9,467+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960