Skip to content

50 Garfield PlRed Bank, NJ 07701

Built 1946

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block116
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,034
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,200
80%
Improvement Value:$127,400
20%
Total Assessment$632,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,659+17.4%
2024$9,081+6.5%
2023$8,526+0.8%
2022$8,459+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946