Skip to content

18 Grant PlRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block116
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 1/2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,700
65%
Improvement Value:$226,600
35%
Total Assessment$642,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,366+17.7%
2024$9,654+6.2%
2023$9,087+2.4%
2022$8,870+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9613, Page 4300Recorded8/31/2022

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,135DeedBook 8790, Page 813Recorded8/5/2009

Property Sale

Sale
$331,000

From:

To:

Sq Ft1,135DeedBook 8121, Page 6384Recorded7/10/2002

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

DeedBook 5800, Page 440Recorded2/26/1999

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5315, Page 764

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4787, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1940