Skip to content

203 E Front StRed Bank, NJ 07701

Built 1935

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 17, 1998

Property Information

Block12
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,554
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,800
46%
Improvement Value:$418,000
54%
Total Assessment$773,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,395-2.4%
2024$13,731+10.1%
2023$12,476+2.5%
2022$12,176+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 5738, Page 297Recorded8/6/1998

Property Built

Built

Year Built: 1935