Skip to content

16 Caro CourtRed Bank, NJ 07701

Built 1927

Last Sale Price
$1,645,000
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block12
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class19
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,862
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,000
58%
Improvement Value:$526,100
42%
Total Assessment$1,238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,779-1.2%
2024$21,021-21.4%
2023$26,737+3.6%
2022$25,814+15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,645,000

From:

To:

Sq Ft3,862DeedBook 9722, Page 8395Recorded1/24/2025

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft3,862DeedBook 9566, Page 4915NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$1,114,000

From:

To:

Sq Ft3,862DeedBook 9332, Page 4869Recorded1/24/2019

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft3,862DeedBook 9210, Page 3749Recorded1/27/2017

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft3,272DeedBook 9106, Page 6629Recorded4/6/2015

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 5532, Page 954Recorded9/11/1996

Property Built

Built

Year Built: 1927