Skip to content

240 E Front StRed Bank, NJ 07701

Built 1916

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block15
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
56%
Improvement Value:$290,900
44%
Total Assessment$655,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+7.3%
2024$10,155+5.2%
2023$9,651+3.2%
2022$9,351+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916