Skip to content

218 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block16
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,900
64%
Improvement Value:$213,700
36%
Total Assessment$593,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,087+18.2%
2024$8,533+7.1%
2023$7,964+1.9%
2022$7,818+3.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 8323, Page 7657Recorded1/31/2004

Property Sale

Sale
$276,500

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 8130, Page 5812Recorded8/1/2002

Property Sale

Sale
$125,614
DeedBook 5176, Page 320

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5044, Page 539

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4906, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1930