Skip to content

14 Worthley StRed Bank, NJ 07701

Built 1950

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block16
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,300
56%
Improvement Value:$318,600
44%
Total Assessment$719,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,224+6.6%
2024$11,462+5.1%
2023$10,908+3.1%
2022$10,576+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 8426, Page 857Recorded1/3/2005

Property Built

Built

Year Built: 1950