Skip to content

180 River Rd

Red Bank, NJ 07701

Built 1918
Commercial

Last Sale Price
$326,514
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block18
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class19
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,412
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,200
32%
Improvement Value:$763,000
68%
Total Assessment$1,129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,734+3.8%
2024$19,018+1.8%
2023$18,686+5.3%
2022$17,744+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$326,514

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 9420, Page 2460NU CodeAffiliated entity (3)Recorded6/12/2020

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 9078, Page 3336Recorded8/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1918