Skip to content

15 Throckmorton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block18
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
38%
Improvement Value:$634,300
62%
Total Assessment$1,029,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,830+4.4%
2024$17,086+2.6%
2023$16,657+4.8%
2022$15,895+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9072, Page 729Recorded7/8/2014

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 8591, Page 8693Recorded9/1/2006

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 5497, Page 44Recorded5/1/1996

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 5487, Page 725Recorded3/20/1996

Property Built

Built

Year Built: 1907