Skip to content

168 Monmouth St

Red Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 29, 2019

Property Information

Block36
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
DescriptionBAGEL STATION
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,455
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,800
46%
Improvement Value:$333,100
54%
Total Assessment$617,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,024+0.3%
2024$11,994-0.7%
2023$12,081-1.1%
2022$12,209+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 9393, Page 2760NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4668, Page 473