Skip to content

28 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1836

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block24
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,291
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,500
60%
Improvement Value:$253,000
40%
Total Assessment$638,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+5.9%
2024$10,144+5.7%
2023$9,597+2.8%
2022$9,338+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,291DeedBook 8317, Page 6787Recorded1/16/2004

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,291DeedBook 8073, Page 8181Recorded1/9/2002

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

DeedBook 5456, Page 837Recorded11/6/1995

Property Built

Built

Year Built: 1836