Skip to content

10-16 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2015

Property Information

Block24
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
DescriptionF2
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,172
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$535,200
35%
Improvement Value:$981,200
65%
Total Assessment$1,516,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,760+4.0%
2024$25,735+4.8%
2023$24,551-0.8%
2022$24,760+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,390,000

From:

To:

DeedBook 8540, Page 6221Recorded2/7/2006

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 5833, Page 737Recorded6/23/1999

Property Sale

Sale
$37,500

From:

To:

DeedBook 5432, Page 103NU CodeFamily (1)Recorded8/9/1995

Property Built

Built

Year Built: 1955