Skip to content

32 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1899

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 30, 1998

Property Information

Block24
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,700
61%
Improvement Value:$236,500
39%
Total Assessment$609,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,195+6.0%
2024$9,622+7.6%
2023$8,941+2.6%
2022$8,713+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 5689, Page 887Recorded2/13/1998

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5422, Page 244Recorded7/6/1995

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 5139, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1899