Skip to content

18 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block29
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCARDNER'S
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$587,700
64%
Improvement Value:$333,400
36%
Total Assessment$921,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,249-0.2%
2024$17,290-3.2%
2023$17,868-1.3%
2022$18,097+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0