Skip to content

16 Rector PlRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Feb 26, 1997

Property Information

Block2
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,463
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
50%
Improvement Value:$424,700
50%
Total Assessment$846,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,058+21.2%
2024$11,596-0.4%
2023$11,646+3.0%
2022$11,305+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

DeedBook 5583, Page 688Recorded3/14/1997

Property Built

Built

Year Built: 1915